ישעיהו ריזקאן

ישעיהו ריזקאן

October 5, 2023 0 By anonymous poster

שם : (רב) ישעיהו ריזקאן
שנת לידה : 1954
מגורים אחרונים : בני ברק
מהות העבירה : אונס ומעשים מגונים בקטינה
גזר דין : 8 שנות מאסר
תאריך גזר הדין : פברואר 2018

סיפור אישי

ישעיהו ריזקאן, אב ל-14 ילדים ורב מקובל המתגורר בבני ברק בעשור השביעי לחייו, הורשע באונס נערה. הרב ריזקאן שימש כרב קהילת בית הכנסת “אהבת התורה” בבני-ברק ונודע כרב “מקובל” הבקיא ברזי הקבלה. משפחתה של הנפגעת השתייכה שנים לקהילה החרדית ולחצר שבראשה עמד ריזקאן. הוריה של המתלוננת ראו ברב ריזקאן יועץ ומנחה רוחני. המתלוננת סיפרה על התפקיד המשמעותי שמילא ריזקאן בחייה ובחיי משפחתה: “כל שאלה שהייתה לנו במהלך החיים או כל עניין, היינו ניגשים להתייעץ איתו. כל מילה שהוא אומר קדושה. עושים, בלי שאלות”. חייה התנהלו בהתאם להנחיותיו, הוראותיו ועצותיו של הרב ריזקאן.

ריזקאן ניצל את מעמדו ואת היכרותו עם המשפחה ועם הצעירה והשיג במרמה את הסכמתה לבצע בה מעשי אונס ומעשים מגונים. המתלוננת סיפרה כי ריזקאן יזם דרך אמה פגישה איתה על מנת לדון בשידוכה לבנו העומד להתגרש, ואחר כך יזם הגעתה לביתו, ביום שבו נעדרה אשתו מהבית, לצורך עבודת ניקיון. בפגישה זו סיפר לה ריזקאן על חלום שחלם עליה: “הוא חלם שאני הכלה שלו, אני אשתו שמיועדת לו מהשמיים”. ריזקאן סיפר לה כי בחלום יש עליה גזירת מוות ורק החיבור ביניהם יציל אותה ממוות. כאשר התבקשה המתלוננת להבהיר את נושא החלום, ענתה: “בחלום הוא ראה אותי בשמלת כלה בלי הראש והוא הבין שיש עלי גזירה”. בדף נייר שאותו כינה “מכתב מהשמיים”, הורה לה לטבול בים כדי להיטהר ולבוא אליו כשהיא טהורה וכך עשתה: נסעה עם חברה לחוף ימה של תל אביב כדי לטבול במי הים.

בערב, לאחר הטבילה, חזרה לבני ברק והגיעה לבית הכנסת של הרב ריזקאן. שם, במחסן החצר, שאל אותה ריזקאן, לדבריה, “אם אני מרשה לו לגעת בי”. משהסכימה “הוא נתן לי חיבוק, נשיקה ומלמל ‘חביבה שלי, מתוקה שלי, חיכיתי לך'”. בהמשך סיפרה כי לא רצתה להתפשט. “אז שאלתי אותו ‘בטוח?’ והוא אמר לי ‘ככה צריך לעשות’. הוא מצידו עודד אותי. הוא אמר לי ‘כן, כן, גם אני אתפשט”. כאשר סיפרה כי במפגש בבית הרב ריזקאן “נכנסנו מתחת לסדין”, נשאלה על ידי אחד משלושת שופטי ההרכב: “הוא הסביר לך שזה אקט מיני, שיכולים להיות ילדים? מה הדברים שהוא אמר לך? מה חשבת?” מתלוננת: “הוא לא הסביר לי, אני לא יודעת, אבל הוא אמר שהוא מציל אותי ממוות”.

בפגישה אחרת שקיימו, הרב ביקש מהנערה לחתום על מסמך שבו היא מביעה הסכמה לקיים איתו יחסי מין. לאחר שחתמה, היא הודיעה לו כי לא היטהרה כפי שביקש ממנה, והוא בתגובה העניק לה פתק שבו נכתב כי למרות המצב, “רצון השמיים” הוא שיהיו ביחד – ואנס אותה שוב. “מתוך אמונה עיוורת שמעשי הנאשם הם בעלי משמעות רוחנית והשלכות דתיות ורוחניות, נשמעה הקטינה ל’צו הגורל’ והלכה עם הנאשם לחדר השינה”, נכתב בהכרעת הדין.

ריזקאן הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב בשלוש עבירות של אונס במרמה ובארבע עבירות של מעשה מגונה במרמה. בית המשפט פסק כי “הנאשם ניצל את בורותה המוחלטת של המתלוננת בתחום המיני, עליה ידע מהכירו את המגזר החרדי ותוך מרמה בהצגת מצג כי חלם שהיא כלתו ואם לא תהא כזאת נגזר עליה למות, ביודעו כי דבר מרמה בפיו להשיג את הסכמתה למעשים מיניים מבלי שהיא תדע ותבין שכאלה המעשים שהוא עושה בה”.