שאול שמאי

שאול שמאי

November 2, 2023 Off By anonymous poster

שם : שאול שמאי
שנת לידה : 1969
מגורים אחרונים : ראשון לציון
מהות העבירה : ביצוע מעשים מגונים בילדות בנות 7-8
גזר דין : 7 שנות מאסר
תאריך גזר הדין : מאי 2018

סיפור אישי

שאול שמאי, מורה מראשון לציון, נידון ל-7 שנות מאסר על ביצוע מעשים מגונים בתלמידותיו בכיתה ב’. על פי כתב האישום, החל מאוקטובר 2016 ועד תחילת חודש יוני 2017 כאשר הסיפור התפוצץ, שימש שמאי מורה ומחנך של כיתה ב’ בבית ספר בתל אביב. במהלך התקופה, בכמה הזדמנויות, ביצע שמאי בארבע תלמידות הכיתה, בנות שבע-שמונה, סדרה ארוכה של מעשים מגונים שלא בהסכמתן. המעשים בוצעו במהלך השיעורים בכיתה, ובפני שאר התלמידים בכיתה. שמאי הושיב את התלמידות על ברכיו, הכניס ידיו מתחת לבגדיהן ונגע באיברים האינטימיים שלהן, לעיתים חרף התנגדותן הפיזית והמילולית. במהלך החקירה התברר כי מנהלת בית הספר, רכזת החטיבה הצעירה ותלמידה נוספת, העירו מספר פעמים למשאי על קרבתו הפיזית החריגה לתלמידות ודרשו ממנו לא לשהות עם הקטינות בהפסקה ולחדול ממגע פיזי עם הקטינות. במהלך עימות בין שמאי למנהלת טען כי אישרה לו לחבק את התלמידות, אך היא הכחישה זאת.

בנוסף, בחקירתו של שמאי התברר כי בחודש אפריל הרשיע אותו בית משפט בראשון לציון במעשה מגונה בקטינה בת 12 שאותה לימד כמורה פרטי. אולם, כשהיה עדיין בגדר נאשם וטרם הורשע, קיבל מהמשטרה אישור העסקה שאיפשר לו ללמד בבית הספר. לפי נוהלי משרד החינוך, על אדם המבקש לעבוד בתפקיד הוראה במוסד חינוכי להציג – לצד אישורי תארים, השכלה פדגוגית ורישיון הוראה – גם אישור ממשטרת ישראל כי אין מניעה להעסיקו. עם זאת, תעודת העסקה, בניגוד לתעודת יושר, אינה כוללת תיקים הממתינים לבירור דין. בנוסף, מתברר כי למשרד החינוך יש נגישות למרשם הפלילי של כל עובד והוא יכול לבצע בקרה בתחום עוד טרם הרשעה, אך לשם כך נדרשת בדיקה תקופתית יזומה. בינואר 2018 חתמה הפרקליטות עם שמאי על הסדר  טיעון לפיו אין הסכמה בעניין העונש והפרקליטות תדרוש מאסר ממושך בפועל. באותו הזמן נגד שמאי היה תלוי תיק של פרקליטות מחוז מרכז, שבו הוא הודה והורשע במקרה הראשון של מעשה מגונה בתלמידה בת 12 בשיעור פרטי. סנגוריו של שמאי ביקשו לאחד את התיקים.

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, גזר על שמאי שבע שנות מאסר בהסדר טיעון של ביצוע מעשים מגונים בנסיבות אינוס בשש ילדות. ארבע מהן, בנות 8-7, למדו בבית הספר שבו שימש שמאי מורה ושתי האחרות למדו אצלו במסגרת שיעורים פרטיים. בנוסף נידון שמאי ל-18 חודשי מאסר על תנאי. כמו כן הוא יצטרך לפצות כל אחת מהילדות ב-25 אלף שקל. הסדר הטיעון בעניינו של שמאי אושר בבית המשפט כמה חודשים לפני כן אולם הצדדים לא הגיעו אז להסכמה על ענישה. הפרקליטות ביקשה לגזור על המורה 10 עד 18 שנות מאסר. “אין להכביר במילים על חומרת המעשים של הנאשם”, אמר השופט בהקראת גזר הדין. “הוא ניצל את מעמדו כמורה ומחנך בכל הנוגע לאמון שרכש עם תלמידיו ומורים כדי לבצע את המעשים. האירועים בוצעו באופן שיטתי”. גורפינקל מתח גם ביקורת על כך שלא הועבר דיווח על הרשעתו של שמאי בתיק אחר בגין עבירות דומות והוא המשיך ללמד. “יש להתייחס בחומרה שהעבירות בוצעו בתיק זה בעוד הנאשם מנהל תיק פלילי אחר בגין עבירות מין ומשמש כמורה. היה כאן כשל באי-דיווח על ההרשעה”.

יממה לאחר גזר הדין החלו לצוץ מקרים נוספים. המשטרה הודיעה כי תפתח מחדש את החקירה זאת לאחר שעם פרסום גזר הדין נשמעו תלונות מצד תלמידות אחרות על מעשים שביצע לכאורה. מנהלת בית הספר היסודי בצפון תל אביב בו לימד שמאי הגישה תלונה נוספת במשטרה מרחב ירקון נגד שמאי, לאחר שבשיחה שקיימה מחנכת כיתות ד’ עם תלמידה עלו חשדות לתקיפה מינית של בנות נוספות. במהלך השיחה סיפרו הילדות כי שמאי נגע בהן לכאורה במהלך השיעור. לדבריהן, המקרים נעשו בזמן שבכיתה לא הייתה אף סייעת שהייתה צמודה לתלמידים. מדובר בכיתה שנייה בבית הספר שבה שימש שמאי כמחנך מחליף עד למעצרו בשנה שעברה. בעקבות השיחה של המחנכת עם התלמידים, דיווחה המחנכת למנהלת על התלונות החדשות של התלמידות. מנהלת בית הספר שיגרה מכתב להורים שבו סיפרה על ההתרחשויות ואף זימנה אותם לשיחה. היא הודיע כי בית הספר יעביר תלונה למשטרה כדי שזו תפתח בחקירה מחודשת.